Betlejemskie Światło Pokoju
Menu

Rzymskokatolicka Parafia
Najświętszej Maryi Panny
z Guadalupe
i św. Jana Diego
w Żychlinie

Betlejemskie Światło Pokoju

 

DSC09051   1

 

Dnia 21 grudnia 2014 r w niedziele podczas Mszy św. zuchy i harcerze działający na terenie Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Żychlinie przekazali do kościoła  Betlejemskie Światło Pokoju.
Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna akcja propagująca hasła pokoju. Betlejemski płomień zaczyna swoją wędrówkę wprost z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie przekazywany jest mieszkańcom wielu krajów europejskich, w tym Polsce, gdzie odbieraniem i organizacją wędrówki Światła zajmuje się Związek Harcerstwa Polskiego.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Przekazanie co roku odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej – przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju

W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim Światłem Pokoju z Prymasem Polski, a następnie z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód – na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy – nawet poza krąg polarny.

Tegoroczne przesłanie brzmi: POKÓJ JEST W NAS, bo Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Zuchy z 44 Gromady Zuchowej i harcerze z 43 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej w Żychlinie, przekazując co roku Światło mają nadzieję, że jego płomień rozjaśni niejedno serce i przyniesie odrobinę radości,chcemy pełnić służbę, ulepszać świat. Działając w naszej wsi, regionie, najbliższej okolicy, pokazujemy, co oznacza niesienie pokoju i idei braterstwa