Wizytacja Kanoniczna Ks. Bpa Wiesława Alojzego Meringa w Odpust ku czci N.M.P z Guadalupe
Menu

Rzymskokatolicka Parafia
Najświętszej Maryi Panny
z Guadalupe
i św. Jana Diego
w Żychlinie

Wizytacja Kanoniczna Ks. Bpa Wiesława Alojzego Meringa w Odpust ku czci N.M.P z Guadalupe

W dniu odpustu parafialnego Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering przeprowadził wizytację kanoniczną parafii p.w. Matki Bożej z Guadalupe i św. Jana Diego w Żychlinie. Dostojnego gościa serdecznie powitali w progach plebanii kapłani dekanatu konińskiego I wraz z proboszczem żychlińskiej parafii – ks. Waldemarem Szafrańskim. Po spotkaniu z kapłanami ks. Biskup odwiedził Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Żychlinie, gdzie spotkał się z nauczycielami i uczniami. Społeczność uczniowska pytała biskupa o Jana Pawła II. Ordynariusz podsumował, że historia życia Jana Pawła II łączy się z Guadalupe, ponieważ pierwsza zagraniczna pielgrzymka po wyborze na papieża była właśnie do Guadalupe (łącznie Jan Paweł II był tam siedem razy).

Kulminacją wizytacji kanonicznej była Msza św. O godz. 17.00 ks. Bp. Mering odprawił sumę odpustową, wygłosił homilię i udzielił sakramentu bierzmowania czterdziestoosobowej grupie młodzieży. Do tymczasowej kaplicy wprowadził biskupa ks. Proboszcz Waldemar Szafrański w obecności duchowieństwa dekanalnego: wicedziekana ks. Ireneusza Mrowickiego, dziekana ks. Tomasza Michalskiego, rekolekcyjnego kaznodziei ks. Benedykta Gembickiego oraz asysty parafialnej. Biskupa powitali rodzice i młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania. Słowo powitalne wygłosił ks. Proboszcz który następnie złożył sprawozdanie z życia parafii, przypominając jej krótką, liczącą 9 lat historię: 10,05,2005 utworzono Ośrodek Duszpasterski p.w. Matki Bożej z Guadalupe i św. Jana Diego, a ks. Szafrański został administratorem tego Ośrodka. 8,07,2007 erygowana została parafia, a ks. Szafrański proboszczem tejże parafii. 1,08,2009 podczas ostatniej wizytacji kanonicznej ks. Biskup ordynariusz pobłogosławił i położył kamień węgielny pod wznoszony tu kościół. 21,09,2010 ks. Bp. Stanisław Gębicki pobłogosławił nowo wybudowaną plebanię. Na zakończenie ks. Szafrański podziękował biskupowi wizytatorowi za posługę w parafii i wyraził przeświadczenie, że trwając w jedności ze swoim Pasterzem uda się nam ustrzec skarb wiary i zachować godność ludzkiego życia.

W homilii Biskup ordynariusz nawiązał do dnia imienin Patronki parafii: „Wydarzenie z 1531r. to najstarsze objawienie Maryjne na świecie, a sanktuarium w Guadalupe najstarszym sanktuarium na świecie. Jesteście uprzywilejowani. Nie ma w diecezji parafii, która ma tak wspaniałą patronkę: Patronkę – obrończynię życia poczętego, Patronkę Ewangelizacji, Patronkę jedności. Dlaczego w Żychlinie Matka Boża z Guadalupe? Będąc w Meksyku, w mieście, które było dawną stolicą, w pewnej świątyni zauważyłem na kolumnie znajdujące się relikwie św. Faustyny. Tamtejsi wierni są otwarci na Polskę, naukę Jana Pawła II i wznoszą sanktuaria Matki Bożej Częstochowskiej. Zapytano mnie wtedy czy są u nas kościoły ku czci Matki Bożej z Guadalupe. Odebrałem to jako polecenie. I stąd polska parafia – Królowej Meksyku.

Po komunii, przed nabożeństwem ku czci Matki Bożej jak każdego 12 dnia miesiąca, wierni rodzice i młodzież podziękowali pasterzowi za dar obecności wśród parafian, a ks. Proboszcz za przewodniczenie wspólnocie modlitwy, trud apostolskiej pracy i życzliwość. Na zakończenie ks. bp wyraził szacunek i wdzięczność dla ks. Waldemara za trud, wysiłek i owoce. W podsumowaniu nawiązał do początków stwierdzając, że „śledzi co Matka Boża dla proboszcza wyznaczyła. Nie było domu, kaplicy, wyznaczonego miejsca, aby zacząć. Wyrażam podziw i wdzięczność dla ks. Waldka, który utworzył wspólnotę żychlińską, świątynię, parafię. Wizyta w szkole, wypowiedzi dzieci, świadczą o niezwykłej wspólnocie pod względem religijnym. Bądźcie dumni, że najstarsze sanktuarium świata tutaj znajduje odzwierciedlenie”.

Wizytacja kanoniczna przeszła do historii, jednak ufamy, że spotkania z pasterzem diecezji wydadzą plon w postaci rozwoju życia duchowego wspólnoty parafialnej.

 

 

Edyta Widelska Strzelińska